Poštovani posjetioci,
Hvala vam što ste posjetili našu internet prezentaciju.
Čast nam je da Vam predstavimo Fondaciju: „Institut za mir i suživot civilizacija“, Sarajevo.
Skraćeni naziv “IPACC”, izvedeno iz engleskog naziva – „The Institute of Peace And Coexistence of Civilizations“ –
Bosna i Hercegovina, ali i Balkan su danas u opasnosti većoj od one u 1992. godine, pred agresiju, na Republiku Bosnu i Hercegovinu. Mnogi opisuju stanje u Bosni i Hercegovini , ali ne izvode krajnju opasnost nestanka DRŽAVA:
- Nestanak države Republike Srbije,
- Nestanak države Republike Hrvatske i
- Nestanak države Bosne i Hercegovine;
Mnogi mediji u svijetu pišu samo o opasnosti nestanka države Bosne, a ne uviđaju da je veća opasnost za nestanak države Republike Hrvatske i Republike Srbije, nego države Bosne.
Zašto je u većoj opasnosti da nestane Srbija i Hrvatska prije nego država Bosna?
Zato, što na prostor države Bosne i Hercegovine pretenduju samo Srbija i Hrvatska, a na prostore Srbije pretenduju: Velika Albanija, Makedonija, Velika Bugarska, Rumunija, Mađarska, Velika Hrvatska, dok na prostor Hrvatske pretenduju: Velika Srbija, Mađarska Austrija, Italija.
Drugo, nestanak država: Srbije, Hrvatske i Bosne, prijeti i zbog činjenice da masovno narod bježi iz Srbije, iz Hrvatske i iz Bosne, zbog straha od novih sukoba, zbog nezadovoljstva prema političarima koji vladaju zadnjih 20 godina.
Pored iseljavanja naroda, nestanku navedenih država prijeti i zbog porasta mortalita, a pada nataliteta.
Agresijom, prvo Srbije i Crne Gore, a zatim Hrvatske, na Republiku Bosnu i Hercegovinu 1992-1995. godine, napadnuta ideja zajedništva, pa su žrtve: Bosanci, Bošnjaci, Srbi, Hrvati i svi ostali, prvo stradali u vremenu 1992-95. godine, ali pravo stradanje svih naroda je nastalo nakon Dejtonskog sporazuma u vlasničkoj transformaciji, putem koje je imovina koja je pripadala cjelokupnom društvu, prešla u ruke malog broja pojedinaca bliskih vrhovima političkih stranaka, a cca 80% stanovništva živi ispod nivoa ljudskog dostojanstva.
Slična situacija oko vlasničke transformacije se desila i u Republici Hrvatskoj i Republici Srbiji, zbog čega narod napušta Republiku Srbiju, Republiku Hrvatsku, ali i državu Bosnu i Hercegovinu.
Da bi se zaustavio negativan trend, ali da bi se sa opisa stanja, prešlo na aktivno djelovanje, radi oblikovanja svijesti, u Bosni i Hercegovini, Balkanu i u svijetu, a u cilju opstanka: Bosanaca, Bošnjaka, Srba, Hrvata i ostalih, formiran je IPACC- “ Institut za mir i suživot civilizacija”, Sarajevo, sa sljedećim, glavnim, ciljevima:
- Zalaganje za mir i suživot u Bosni i Hercegovini;
- Zalaganje da Bosna i Hercegovina ostane nukleus tolerancije, suživota multi-etničnosti i multi-religioznosti i multikulturalnosti;
- Zalaganje za ostvarenje istinskih sloboda i ljudskih prava u Bosni i Hercegovini, bez obzira na etničku ili vjersku pripadnost;
- Zalaganje za uspostavljanje države Bosne i Hercegovine na demokratskim principima i evropskim vrijednostima i da postane normalna i savremena država, kao većina evropskih država;
- Zalaganje da svaki građanin Bosne i Hercegovina ostvari pravo na slobodu, pravo na imetak i pravo na čast;
- Zalaganje da Bosna i Hercegovina bude most između Istoka i Zapada, most između civilizacija, u približavanju, povezivanju, saradnji i toleranciji;
Kad se pomene riječ “FONDACIJA”, mnogi pojedinci pomisle na fondacije koje su registrovane za pružanje novčane pomoći pojedincima iz socijalno ugroženih ciljnih grupa.
Fondacija „Institut za mir i suživot civilizacija“, Sarajevo, nema pravo da pruža novčanu pomoć ni jednom pojedincu, bez obzira na pojedinačno teško stanje pojedinca, jer nismo za to registrovani.
Fondacija „Institut za mir i suživot civilizacija“, Sarajevo je registrovana da poduzima aktivnosti na ostvarenju, gore navedenih ciljeva, koji vode izgradnji mira, a sa uspostavljanjem mira i suživota, to bi bila pomoć svima u državi Bosni i Hercegovini, na Balkanu i šire, jer je mir nedjeljiv i mir pripada svima.
Mir nije sve, a bez mira sve je ništa!
Da bi ostvarili zacrtane ciljeve, “ Institut za mir i suživot civilizacija”, Sarajevo, maksimalno će se zalagati za rad na istraživanju puteva mira, suživota i prosperiteta kroz sljedeće aktivnosti:
Da ukažemo na istorijske činjenice svima na Balkanu, Evropi i svijetu, da Bosnu nisu stvorili Amerikanci u Dejtonu, već da je Bosna najstarija država na svijetu od svih postojećih država. Bosna je kroz istoriju bila nezavisna mnogo duže vremena i od Srbije i Hrvatske.
Da obnovimo sjećanje svima na Balkanu, Evropi i svijetu, da su mnogi umni ljudi davno rekli: “BOSNA JE VJEČITA KONSTANTA, na Balkanu je sve prolazno, samo je Bosna vječita;
Da ukažemo na istorijske činjenice svima: u Bosni, na Balkanu, Evropi i svijetu, da ključ svih uslova za trajan mir na Balkanu kroz vijekove bio i ostao u Bosni.
- Da ukažemo da istorijsku istinu, da ni Srbi, ali ni Hrvati, nisu mogli Bosnu porobiti i prisvojiti samo za sebe. Kad su pokušali porobiti Bosnu, bili su porobljeni od jačih naroda. (Mađari su porobili Hrvatsku godine i ostala je porobljena cca 820 godina, sve do 1918. godine, a Srbija je potpala pod ropstvo Osmanskog carstva-Turaka 1389. godine i ostala je porobljena cca 550 godina, kad su zadnji dijelovi Srbije oslobođeni 2013. godine).
- Da istaknemo istorijske činjenice da su Srbi i Hrvati najviše stradali u međusobnim ubijanjem, nakon što su međusobno podijelili prostor Bosne između Srba i Hrvata. Po prvi put sa sporazumom Cvetković-Maček, a drugi put Sporazum Tuđman-Milošević. (Srbi ističu da su samo u Jasenovcu Hrvati pobili 700.000 Srba, plus druga stradanja, a Hrvati ističu da su Srbi pobili Hrvate u Blajburgu, Lici i drugim mjestima). Međusobna stradanja u periodu 1992-95 su takođe velika;
Da ukažemo na istorijske činjenice svima na Balkanu, Evropi i svijetu, da je Bosna moguća samo onda, kad cijela država Bosna pripada svima u državi Bosni. kad se svaki pojedinac: bio Bosanac, Bošnjak, Srbin, Hrvat, Rom, ili bilo ko od nacionalnih manjina, kad se svaki osjeća svoj na svome, na cijelom prostoru države Bosne i Hercegovine.
Da se mobilišu unutar Bosne i Hercegovine, Balkana, Evrope i svijeta, sve progresvne, miroljubive pojedince i cjelokupno javno mnijenje, na vraćanje cijelog prostora Bosne i Hercegovine svim stanovnicima Bosne i Hercegovine i vraćanje na stanje prije agresije i genocida, da svaki Bosanac, Srbin, Hrvat, Bošnjak, Rom i svaki pripadnik svih manjina, imaju pravo na cijelu Bosnu, da mogu živjeti i raditi gdje hoće na cijelom prostoru Bosne i Hercegovine;
Jednostavno rečeno, da pozovemo sve snage mira i suživota, u državi Bosni, na Balkanu, Evropi i svijetu, da upotrijebimo jedini ključ mira na Balkanu, a to je da ponovo cijela Bosna pripadne svima koji u njoj žive;
Da ukažemo da su Bosanci, Srbi, Hrvati i ostali bili najbezbjedniji i najjači u vremenu kad su branili jedni druge, a ne napadali.
Da iz te činjenici izvuku pouku Srbi, Hrvati i Bosanci, da im je opstanak u zajedništvu, međusobnoj odrani, u miru i suživotu.
-
- Da se izvrši kritičku analizu stanja i dosadašnjih pokušaja rješenja ustavnih promjena u Dejtonskog ustava, kako bi pouke iz propalih pokušaja ustavnih promjena iskoristili u izlanoj strategiji koja neće voditi u betoniranje negativnog stanja i neće voditi u još gore stanje i podjele, koje bi vodile u još veće siromaštvo, koje može izazvati bijes širokih slojeva društva;
- Da ukažemo da obespravljeni slojevi društva i nezavisni intelektualci mogu vratiti svoje: pravo na slobodu, pravo na imetak i pravo na čast, ponos i ljudsko dostojansvo, samo udruženi na cijelom prostoru države Bosne i Hercegivine, a da im je TRAJAN MIR u državi Bosni i Hercegovini i Balkanu preči od svega.